piątek, 2 listopada 2012

Woda jest podstawą.

W czasie stosowania diety warto wiedzieć, że bardzo ważne jest picie wody. Nawet 3-4 litry dziennie ulżą naszym nerkom i nie pozwolą na to, by im się coś stało. Warto więc zaopatrzyć się w wodę. Po jakimś czasie organizm sam będzie się domagał więcej wody a mniej jedzenia.

A teraz troszkę słodyczy:


Składniki:
ciasto:
  • 3 jajka
  • 3 łyżki otrąb owsianych (można je wcześniej zmielić)
  • 1 łyżka chudego mleka
  • 280g chudego sera w kostce
  • 1 łyżka maizeny lub 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2-3 łyżki słodziku w proszku, do pieczenia
  • zapach waniliowy
krem:
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 1 szklanka mleka
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka słodziku w proszku do pieczenia
  • 1 łyżka maizeny
  • zapach pomarańczowy
  •  

    Mleko zagotować. W naczyniu wymieszać pozostałe składniki na krem. Mleko zdjąć z ognia, dodać żelatynę i dokładnie wymieszać. Delikatnie wlewać mleko do masy z żółek i dokładnie mieszać, aż masa zgęstnieje. Ostudzić i wsadzić do lodówk, aby masa się ścieła.
    Żółtka oddzielić od białek. Żółtka utrzeć z serkiem, słodzikiem i aromatem na gładka masę. Dodać mleko, otręby, maizenę i proszek do pieczenia. Wszystko dokładnie wymieszać. Na samym końcu dodać ubite na pianę białka. Masę wyłoży na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec ok 30min w piekarniku nagrzanym do 160*C. Po upieczeniu ciasto wyłożyć na wilgotną ściereczkę, oderwać papier i natychmiast zwinąć w rulon. Ostudzić a następnie rozwinąć. Posmarować kremem i delikatnie zawinąć. Wsadzić do lodówki. Przed podaniem posypać słodzikiem lub kakao.

    Budyniowiec.

     
    Składniki na blaszkę 20x23cm:
  • 6 jajek (użyłam jajek rozmiar M)
  • 5 łyżek otrąb (mieszanki)
  • 1 łyżka czubata kakao
  • 3 łyżki maizeny
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 6-7 łyżek słodziku w proszku do pieczenia (wg własnego smaku, można dodać mniej lub więcej)
  • 4 łyżki serka homogeniozwanego /sera białego wielokrotnie mielonego
  • 3 szklanki mleka
  • 3 łyżki żelatyny/agar agar
  • laska wanilii

    Żółtka oddzielić od białek. Odłożyć 2 żółtka (do budyniu) i jedno białko. Pozostałe białka (5) ubić ze szczyptą soli na sztywno. Do 4 żółtek dodać otręby, 1 łyżkę maizeny, słodzik (ok.4 łyżki), kakao, proszek do pieczenia i jedno białko. Miksować na najwyższych obrotach ok 5min. Dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać. Ciasto wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec ok 15 min w piekarniku nagrzanym do 180*C (do tzw. suchego patyczka). Ostudzić i przeciąć na pół.
    Do garnka wlać 2 szklanki mleka, wrzucić laskę wanilii przeciętą na pół i zagotować na małym ogniu. W międzyczasie wymieszać 2 łyżki maizeny z 2 żółtkami w 0,5 szklance mleka. Wlać do gotującego mleka, energicznie mieszając, aby nie powstały grudki. Zagotować. Zdjąć z ognia i ostudzić.
    Do wystudzonego budyniu dodać serek homogenizowany, słodzik (wg smaku, dodałam ok.3 łyżek) i rozpuszczoną w ciepłym mleku (1/3szklanka) żelatynę. Dokładnie zmiksować. Odstawić w chłodne miejsce. Kiedy masa będzie tężeć wyłożyć ją na ciasto. Przykryć drugim kawałkiem i wstawić do lodówki na całą noc. Przed podaniem można polać polewą czekoladową.
    To ciasto musi starczyć na 3 dni bo ma sporo mazeiny i otrąb. 

    źródło: http://dukan.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?727106


środa, 17 października 2012

Trochę przepisów....

Krem z dyni
Krem z dyni
Składniki:
1 średnia cebula pokrojona w kosteczkę
1 łyżka tartego świeżego imbiru
    ok. 0,5 łyżki posiekanej ostrej papryczki chilli (można dodać mniej, jeśli nie lubicie ostrego lub całkowicie ją pominąć)
2 ząbki czosnku pokrojone w kosteczkę
2 szklanki purée z dyni*
500ml wywaru warzywno-drobiowego lub wywar z suszonej włoszczyzny SyS (klik)
200ml mleka
sól
pieprz

Cebulę podsmażyć na złoto na wywarze, dodać imbir, czosnek i papryczkę. Uważać, żeby nie przypalić cebuli - w razie potrzeby dolewać wywar. Podsmażać ok 1-2 minuty. Dodać purée oraz tyle bulionu, aby uzyskać odpowiednią konsystencję kremu. Gotować ok. 10 minut. Dodać mleko. Doprawić solą i pieprzem, zagotować.


Ziołowe muffinki

Składniki (na 10 muffinek):


    9 łyżek otrąb owsianych (dostępne w SklepeDukana.pl - klik )
    4 jajka
    200g białego chudego sera
    1 łyżeczka suszonego oregano
    1 łyżeczka suszonej bazylii
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    szczypta soli

Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli.

100g sera rozgnieść widelcem, dodać żółtka, otręby i dokładnie wymieszać. Dodać oregano i bazylię. Wmieszać delikatnie białka.

Napełniać papilotki do połowy. Na wierzch każdej muffinki położyć kosteczkę białego sera (1cm x 1cm) i przykryć ciastem (1 łyżeczka ciasta na każdą kosteczkę sera).

Piec ok 20min w 180oC.
Muffinki po upieczeniu mogą ciężko odklejać się od papierka. Po ich wystudzeniu, problem ten znika :)



Letnia tortilla

Składniki:


    tortille zrobione wg tego przepisu
    upieczona/usmażona pierś z kurczaka
    50g białego sera
    3 - 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego lub serka homogenizowanego
    1 ząbek czosnku (starty lub przeciśnięty przez praskę)
    sałata lodowa lub pekińska
    rzodkiewka
    ulubione kiełki
    zielony ogórek
    pomidor
    sól, pieprz

Biały ser posolić i przyprawić pieprzem i połączyć z jogurtem. Dodać ząbek czosnku i dokładnie wymieszać. Pierś pokroić na paski. Każdą tortillę posmarować masą serowo-jogurtową, na to położyć poszarpaną sałatę lodową, mięso i warzywa i kiełki. Zrolować. Przekroić na pół i zajadać.

Jeśli planujecie wziąć tortillę na wynos zapakować ją w folię, dokładnie ściskając.


przepisy wzięte ze strony http://dukan.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?2

piątek, 12 października 2012

Bazylia - królowa przypraw.

Wśród przypraw dozwolonych w I fazie diety Dukana ( i kolejnych trzech) znalazła się poprawiająca trawienie i łagodząca zaparcia bazylia (Ocimum basilicum). Jej nazwa wywodzi się z greki (basilikohn) i oznacza "królewski". W Włoszech była symbolem miłości. W KUCHNI I W DOMOWEJ APTECZCE: Od wieków znajduje zastosowanie w kuchni i medycynie na wzdęcia, kolki jelitowe, niestrawności, zaparcia (szczególny problem w diecie Dukana), bóle brzucha, niewydolność nerek a nawet na brodawki czy robaki w jelitach. Ma działanie uspakajające, silne przeciwbakteryjne. Jest bogata we flawonoidy i olejki eteryczne. Ma również działanie przeciwzapalne. Powinna być stosowana przez osoby z problemami zapalenia stawów czy jelit. Jest dobrym źródłem wit A, magnezu, żelaza, wapnia, potasu i wit C. Zawiera wit K, błonnik W KUCHNI - I FAZA DIETY DUKANA (dozwolone potrawy): Można ją stosować świeżą lub suszoną - z chudym białym serem, jogurtem, - z przecierem pomidorowym, - z chudym mięsem, rybami, owocami morza, drobiem bez skóry, chudymi wędlinami, z jajkami, cebulą i niewielką ilością korniszonów. Dopuszczalne jest zastosowanie bazylii z octem winnym, majonezem Dukana, musztardą. Do dań gotowanych dodawać pod koniec gotowania, aby zachować maksimum walorów smakowych. Artykuł wzięty ze strony: http://www.dieta-dukana.blogspot.com/